Retro game maandag: Bushido Blade

bushido blade coverElke maandag zetten we een retro game in het zonnetje. Van bekende games die video-game geschiedenis schreven tot onbekende pareltjes die het herontdekken waard zijn. Dit keer even geen Uncharted of Halo, maar lekker terug in de tijd met je favoriete retro titels. Deze categorie hangt samen met onze retro specials. Deze maandag een vergeten pareltje van de Playstation One: Bushido Blade.

Bushido Blade was een fighting game die zijn tijd ver vooruit was. Ontwikkeld door LightWeight en uitgegeven door Squaresoft brak deze fighter met veel conventies die we normaal met fighting games associeren. Hoewel de game net als de een jaar eerder uitgebrachte Soul Edge (Soul Calibur) draaide om vechten met wapens waren er bijvoorbeeld geen levensbalkjes. Bij Bushido Blade draaide alles om de zo realistisch mogelijke gevechten.

Kreeg je een klap van een zwaard die dodelijk zou zijn dan was het gevecht ook echt in een klap over! Het draaide bij Bushido Blade dan ook om het afweren van de aanvallen van je tegenstanders en net die ene dodelijke klap verkopen. Je kon echter ook iemands arm of been zo raken dat deze niet meer gebruikt kon worden.

Veel gevechten draaide om de juiste stance (je kon in 3 verschillende stances staan) te vinden, om elkaar heen draaien en proberen die ene opening te vinden. Waardoor je vaak een standoff kreeg die uiteindelijk met een enkele klap beslecht werd. Degene die namelijk als eerste sloeg was meestal degene die onderuit ging. Niets dus van het manische tempo van andere fighting games.

Get the Flash Player to see this content.

De omgevingen

bushido blade bamboo bosDaarnaast waren de velden enorm groot. In de storymode kon je, als je wilde, weglopen van je tegenstander en op zoek gaan naar de volgende. Alsof je een hack & slash adventure speelde. De omgevingen waren voor de PSOne erg groot en er was zelfs interactie met de omgeving. Een van de mooiste velden bestond uit een groot veld van bamboe bomen. Je kon hier daadwerkelijk de bamboe omhakken met je zwaard.

Dit alles zorgde ervoor dat de game meer speelde als een oosterse vechtfilm dan een simpele fighting game. Alsof je de scenes uit verschillende films naspeelde. Dit kwam ook terug in het honor-system. Je moest de weg van de Bushido volgen of anders… De game bestrafte voor het aanvallen van je tegenstander in de rug of als deze op de grond lag.

Get the Flash Player to see this content.

Verschillende speltypes

Naast de story en vs kende de game kende ook verschillende andere modi. Zo kon je de game ook in first person view spelen! Dit werkte niet echt goed, maar het gaf je wel een heel ander gevoel. De ’slash mode’ was de ultieme test van je kunnen. Daarin moest je het opnemen tegen 100 ninja’s zonder pauze. Dit betekende dat elke schade die je opliep mee ging naar de volgende tegenstander. En de meeste gevechten werden natuurlijk beslecht met slechts 1 klap. De 100 halen was dan ook voor de meeste spelers een onneembare vesting.

Get the Flash Player to see this content.

Conclusie

Al met al was Bushido Blade een unieke game zoals we ze eigenlijk daarvoor en daarna amper hebben gezien. Er was natuurlijk Bushido Blade 2 en Kengo: Master of Bushido, maar tegenwoordig zien we zulke games eigenlijk niet meer. Van mij zou men de game zo opnieuw mogen uitbrengen voor deze generatie consoles! Gezien het feit dat de game in 1997  tot 25 de best verkochte game in Japan behoorde en in 2000 door de lezers van Famitsu nog op nummer 85 eindigde in de top 100 van beste playstation games ooit ben ik denk ik niet de enige die een vervolg of remake wel ziet zitten.

De game werd trouwens ook in het westen goed ontvangen en werd in verschillende reviews geprezen. De game scoorde op Metacritic een score van 83! Kortom meer dan genoeg reden om eens een remake uit te brengen Square!


Over de schrijver

Aldo Aldo begon zijn werkzame leven als programmeur, en werkt nu al een aantal jaar als projectmanager binnen de software ontwikkeling. Besteed zijn vrije tijd voornamelijk op de Xbox 360 of Playstation sinds hij af is gekickt van PC gaming (World of Warcraft). Speelt af en toe op de PSP of DSi als hij die van zijn vriendin kan ontfutselen en stoft soms zijn Wii af. Verknocht aan zijn retro systemen.