Brütal Legend impressie

door Aldo op 18 oktober, 15:54 in Playstation 3, Promospot, Xbox 360 5 Reacties »

Voordat ik aan deze impressie begin denk ik dat het belangrijk is om open kaart te spelen. Brütal Legend was de game waar ik het meest dit jaar naar uitkeek. Ik was dus al zeer positief gestemd over deze game nog voordat ik hem bezat. Niettemin zal ik mijn best doen een zo’n objectief mogelijke impressie/review te schrijven voor jullie.

Het verhaal

Dankzij de uitgebreide media campagne rond de game denk ik dat ik niet erg lang hoef stil te staan bij het verhaal. Mocht je echter onder een rots geleefd hebben de afgelopen tijd: Brütal Legend is een game die draait om de roadie Eddie Riggs. Eddie is een echte klassieke heavy-metal fan en de beste roadie ooit. Maar hij leeft in een tijd van moderne nu-metal en verlangt naar het verleden. Als hij tijdens een optreden bloed op zijn riem krijgt na een ongeluk op het podium wordt hij getransporteerd naar het vere verleden. Een wereld die een collectie is van oude heavy-metal album covers en bevolkt wordt door demonen, head-bangers, bikers en alles wat maar met metal uit de jaren 80 te maken heeft. Kortom een heavy-metal heaven, alleen…. Hij komt tot de ontdekking dat de sell-out hairmetal clan samenwerkt met de demonen om de echte metal fans te onderdrukken en vanaf daar is het aan jouw om te strijden voor metal!

De spelwereld

bl-screen02In Brütal Legend draait alles om de klassieke metal. Kort nadat je door het introductie level heen bent kom je recht in een open wereld waar je doorheen kan krossen in je roadster en je kan er allerlei missies uitvoeren. Deze open wereld deed mij erg veel denken aan Tim Schafer‘s vorige game Psychonauts. Het is niet echt een sandbox game zoals verschillende reviews melden, maar meer een playground die je vrij kan verkennen tussen de hoofdmissies door. Je kan verschillende kleine side-missies uitvoeren, maar ook landmarks bekijken, fire tributes proberen te verdienen door coole stunts uit te voeren met je roadster en relic’s opsporen, sparen voor betere moves, onderdelen voor je auto en nog veel meer. Daarnaast zijn er de main missies. Deze zijn redelijk liniar en duidelijk bedoeld om je klaar te stomen voor de multiplayer.

De artstijl van de wereld is werkelijk subliem. Je hebt echt het idee dat je je in een jaren 80 heavy metal cover bevind. En er is een grote dosis zelfspot. Zo zijn de nekken van de headbangers zo dik en gespierd dat ze bijna groter zijn dan hun armen! Blijkbaar was Schafer zelf ook erg blij met zijn creatie, want je kan zelfs bepaalde landmarks via een verrekijker nog eens extra goed bekijken.

De missies

bl-screen03Zowel de side-missies als de hoofdmissies zijn van korte duur. Persoonlijk bevalt mij dat wel. Het betekent dat je nooit echt heel lang hetzelfde doet en weer de vrijheid krijgt om je eigen weg te gaan. De side-missies zijn verschillend van opzet en bestaan o.a. uit races in je roadster en simpele slachtpartijen van vijandelijke troepen. Maar ook het rondbrengen van bier en een headbanger helpen zodat hij een meisje kan versieren behoren tot de sidemissies. Ze zijn niet altijd even origineel, maar wel altijd heel toegankelijk en vergevingsgezind.

Zo is Brütal Legend een van de weinige games waar het racen zo is uitgewerkt dat ook mensen die hier normaal heel slecht in zijn (ik!) er toch plezier aan kunnen beleven. Elke race die ik tot nu toe moest doen won ik gemakkelijk. En dat terwijl ik normaal echt enorm slecht ben in zulke mini games en ze vermijd in sandbox games zoals GTA en Prototype.

Tijdens de hoofdmissies komt de humor uit de game echt goed naar voren. De combinatie van Tim Schafer en Jack Black werkt erg goed. Beide heren zijn -tenminste in mijn ogen- buitengewoon grappig. Daarnaast zijn ze beiden fan van het heavy metal genre en dat zorgt ook voor een groot aantal inside jokes en een gezonde dosis zelfspot. Maar je hoeft niet perse metal fan te zijn om de humor te begrijpen of deze game en de verhaallijn leuk te vinden. Je hoeft net zo min een metalfan te zijn om Brütal Legend‘s humor te kunnen waarderen als dat je een piraat moet zijn om de humor van Legend of Monkey Island te waarderen.

De hoofdmissies die ik tot nu toegespeeld heb zijn zeer afwisselend van aard. Van een soort van RTS-achtige gevechten tot ouderwetse boss-battles waar je echt een bepaald trucje moet uitvoeren om de boss te verslaan. En hoewel je hierbij relatief vaak een “Brütal defeat” zult zien, is de opzet zo dat je wel de tijd krijgt om te experimenteren en niet perse eerst 100 keer dood hoeft te gaan voor je door hebt hoe je de baas moet verslaan. Hierin bewijst Schafer dat hij nog echt weet hoe je een boss battle moet ontwerpen i.p.v. iets alleen maar frustrerend moeilijk te maken of lachwekkend makkelijk.

De combat: Hack & Slash vs. RTS

bl-screen01Er bestaan inmiddels redelijk wat misverstanden over het vechten in Brütal Legend. De game lijkt de indruk te wekken dat het hier om een hack & slash game gaat. Misschien een beetje ala Viking, maar dan in een metal jasje. Maar dat is slechts een klein onderdeel. Er zit namelijk ook een groot “RTS” element in de game. Dit zal veel mensen misschien doen afschrikken. Maar je hoeft niet bang te zijn.

Zelf was ik ook even bevreesd over dit element. RTS en console gaat immers eigenlijk niet samen. De oplossing van Brütal Legend is om een soort hele vreemde combinatie te maken tussen een RTS en een Hack & slash game. Je zal dus zelf op het slagveld (een rock-concert) aan de slag moeten. Natuurlijk moet resources (fans) veroveren, je troepen aansturen, etc. Maar tegelijkertijd ben je zelf ook aan het vechten met je bijl en gitaar. Een mix zoals ik hem nog niet eerder gezien heb. De mix pakt niet altijd even goed uit misschien omdat je het overzicht kan verliezen, maar hij is wel zeer vermakelijk. Ook deze mode is redelijk vergevingsgezind. Je kan dus vrijelijk experimenteren.

Het hack & slash gedeelte kan niet tippen aan de echte helden uit dit genre (God of War, Ninja Gaiden, Devil May Cry, etc) maar is wel heel creatief uitgewerkt. Je hebt je bijl en je gitaar. De bijl mag voor zich spreken, maar met je gitaar kan je mid-lange afstand-aanvallen uitvoeren. En belangrijker nog: een soort van “spells casten”. Deze spells kan je leren in het sandbox gedeelte van de game. Ze bestaan uit een soort van variant van rythem games zoals Guitar Hero. Je moet een riffje spelen door op tijd op de juiste knoppen te drukken. Zo kan je bijv. dieren of je auto summonen of de gezichten van je vijanderen laten smelten. Brütal Legend is daarmee denk ik de enige game waar je met de kracht van metal een auto kan summonen!

Het feit dat je met elke unit kan combinen, kan ik ook niet ongenoemd laten. Zo kan je een moshpit vormen met de headbangers of een razor girl op je rug nemen. Dit geld echter niet alleen voor je eigen units. In het sandbox gedeelte van de game kan je min of meer elk monster dat je tegenkomt stunnen en gebruiken. Bijv. erop rijden of oppakken en richting vijanden slingeren. Vaak gepaard gaande met hilarisch commentaar van Eddie.

De humor

Dit alles is met zo’n humor gedaan dat zelfs het meest brute geweld grappig wordt. Het commentaar van de voice-actors (incl. die van echte metal goden zoals Halford, Lemmy en Ozzy!) zorgt ervoor dat ook de meest kleine handeling leuk blijft. Brütal Legend wordt echt gedragen door de humor en het verhaal. Dit is heel moeilijk in een dergelijke impressie over te brengen maar vertrouw mij dat dit een van de grappigste games is die je in jaren zult spelen. Soms duik je zelfs met een glimlach je eigen ondergang tegemoet. Ik ga dan ook niet verder proberen dit uit te leggen. Bekijk de trailers en als die humor je aanspreekt dan weet je dat deze game iets voor jou is.

bl-screen04

Conclusie

Brütal Legend is een game die zeer moeilijk te classificeren is en daarom misschien niet iedereen zal aanspreken. Net als Pyschonauts probeert de game verschillende genre’s met elkaar te combineren die normaal niets met elkaar te maken hebben. Dit kan een speler het gevoel geven dat men een beetje een versnipperde game aan het spelen is. Zelf vind ik echter juist erg verfrissend en eindelijk hebben we weer eens een game te pakken die durft af te wijken. Het is niet zo dat het een aantal losse genre’s zijn die geforceerd en afgezwakt naast elkaar zijn geplaatst in een game (bijv. Spore), maar een bizarre combinatie van genre’s tot één nieuwe game. Daardoor specialiseert de game zich nergens en het is dus niet de beste RTS of de beste hack & slash. We krijgen iets totaal nieuws ervoor terug met bekende elementen.

bl-screen05Het enige waar ik zelf wat bezorgd over ben, is de lengte van de singleplayer. Tim Schafer had het zelf ook al in interviews aangegeven; de singleplayer is eigelijk een grote tutorial voor de multiplayer. Een waarschijnlijk 8 tot 12 uur duurende tutorial (en daarmee de meest uitgebreide tutorial ooit!) maar als pure singleplayer game is het waarschijnlijk wat kort. Nu kan je dit gelukkig wel enorm verlengen door alle collectables bij elkaar te sprokkelen en side-missies te spelen.

Zelf heb ik de multiplayer (het RTS gedeelte, maar dan in vs mode) nog niet geprobeerd. Mocht deze aanslaan dan denk ik dat de game wel een lange levensduur zou kunnen krijgen. Maar of de multiplayer daar goed genoeg voor is? Daarbij zet ik wel mijn twijfels. Maar zelfs al is de singleplayer de tutorial voor een multiplayer die niet zal aanslaan, dan is deze tutorial alsnog een van de beste games van 2009 met gemak!

Helaas vrees ik wel dat Brütal Legend een beetje ondergesneeuwd zal raken tussen releases als Uncharted 2 en Modern Warfare 2. De demo die recent was uitgekomen, doet de game ook geen recht (Brütal Legend is een groeier) en zal wat mensen op het verkeerde been hebben gezet. Mocht je echter in de stemming zijn voor een orginele game, koop dan ook zeker Brütal Legend. Al was het maar omdat Drake en Soap geen roadster kunnen summonen door enkel gebruik te maken van de power of metal!